Ga naar hoofdinhoud
artikel 21 mei 2026

“De schaamte is groot”: Sara (43) is incontinent én ervaart het als mantelzorger

“Ondergoed dragen zónder een inlegkruisje? Dat kan ik me niet inbeelden.” Op de lagere school begreep Sara* (43) niet waarom ze zo vaak en zo dringend naar het toilet moest, met ongelukjes in de klas als gevolg. Vandaag leeft ze nog altijd met haar urineverlies én zorgt ze voor een familielid met dezelfde klachten: een emotioneel zware combinatie. “Niemand praat er graag over, maar het ís er wel, bij véél mensen.”

“De schaamte is groot”: Sara (43) is incontinent én ervaart het als mantelzorger

“Als ik op vakantie aan het zwembad lig, is dat met een inlegkruisje in m’n bikini. Eén keer vergat ik het weg te halen voor ik ging zwemmen en even later zag ik het drijven in het zwembadwater: gênant. Na elke plons moet er weer een nieuw verbandje in. Op zo’n dag loop ik continu heen en weer naar het toilet.” Na twee bevallingen trok Sara voor het eerst naar een dokter om haar urineverlies te laten onderzoeken. Was het wel normaal dat ze niet kon leven zonder inlegkruisjes?

“Ik had er al jaren last van. Ik herinner me dat ik op de lagere school al erg veel naar het toilet moest, maar ik mocht meestal niet. Soms moest ik in de hoek staan. Mijn blaas gaf daar niet om: ik had ongelukjes aan mijn lessenaar of in de hoek, met een extra boze juf als gevolg. Als kind sta je er niet bij stil dat er dan iets echt mis kan zijn.”

voorzorgen voor een autorit

Volgens artsen heeft Sara een overactieve blaas én last van stressincontinentie. Als ze lacht, verliest ze altijd ongewild enkele druppels urine. Als ze spullen heeft ook. Wil ze de deur uit, dan is dat een complexe onderneming. “Ik heb constant een toilet nodig. Ga ik de stad in, dan moet ik meerdere keren per uur op zoek naar een wc. Lastig, want weinig handelszaken tolereren dat je hun toilet gebruikt. Ik moet me continu verantwoorden of me zorgen maken dat ik geen wc vind.” Als ze een lange autorit voor de boeg heeft, draagt Sara voor de zekerheid een extra dik inlegkruisje. “Mensen beseffen niet hoe vaak ik er elke dag mee bezig ben en hoe hard het mijn leven tekent.”

Sara gaf al heel wat medische behandelingen een kans: kinesitherapie, medicatie, chirurgie, botox in haar blaas ... Allemaal zonder succes. Nu overweegt ze sacrale neurostimulatie: elektrische schokjes zouden de zenuwen van haar blaas kunnen stimuleren. “Maar ik twijfel nog. Ik zet mezelf niet graag op de eerste plaats nu ik voor iemand anders zorg.”

“Niemand praat er graag over, maar het ís er wel, bij véél mensen.”

Sara

dubbele schaamte

Een ouder, vrouwelijk familielid van Sara worstelt na een kankerbehandeling immers ook met urineverlies, in nog zwaardere mate. Sara is haar mantelzorger. Ze wil de identiteit van de vrouw liever niet prijsgeven, net als haar eigen naam. “Het is gewoon niet fijn als iedereen dit over je weet.” De oudere vrouw draagt elke dag zware incontinentiebroekjes: “Zij ging de laatste jaren erg achteruit. Als ze klaarstaat om het huis te verlaten of als ze ’s nachts plots naar het toilet moet, lost haar blaas gewoon álles.”

In die vrouw herkent Sara de schaamte en machteloosheid die ze zelf ook voelt. “Het heeft erg lang geduurd voor zij aanvaardde dat ze incontinentiebroekjes nodig had. Ze hield het bij inlegverbanden, maar die boden veel te weinig bescherming bij sommige ongelukjes. Ergens blijft ze hopen dat het ooit vanzelf verbetert. Dat gevoel herken ik ook.”

incontinentie discrimineert niet

Door voor een familielid met zware incontinentie te zorgen, zou Sara nooit nog iemand die hetzelfde meemaakt, veroordelen. “Man, vrouw, oud, jong: incontinentie discrimineert niet. Mijn arts gaf zelfs onlangs toe dat hij er ook last van heeft. En let eens op het aantal advertenties voor incontinentiemateriaal op tv! Niemand praat er graag over, maar het ís er wel, bij véél mensen. Daarom besloot ik dit interview te geven: ik hoop dat toch minstens één iemand zich minder alleen zal voelen.”

*Sara is een schuilnaam. 

urineverlies is niks om je over te schamen

Bij Goed zorgwinkel vind je een ruim aanbod incontinentiemateriaal, huidverzorging en andere hulpmiddelen, én krijg je deskundig advies. Zodat je het niet alleen hoeft te dragen.

  • gratis verzending vanaf € 40 met Bpost
  • gratis afhaling in een Goed zorgwinkel
hulp nodig?

onze klantendienst helpt je graag verder
neem contact op

of kom langs in één van onze winkels
zoek een winkel

Payment icon - Bancontact
Payment icon - MasterCard
Payment icon - Visa
Payment icon - Maestro
Payment icon - ING
Payment icon - KBC
Payment icon - Belfius