frontend.core.general.skipToMainContent.label frontend.core.general.skipToMainContent.label

keelpijn

Een rauwe, pijnlijke keel … iedereen heeft er wel eens last van. Zeker tijdens de koude maanden is keelpijn één van de meest voorkomende kwalen. Maar hoe komt het nu eigenlijk dat je plots zo’n pijn voelt bij het praten en slikken? En vooral: wat kan je er aan doen?

mogelijke oorzaken van keelpijn

Keelpijn ontstaat meestal doordat je afweersysteem reageert op een virus of bacterie. Keelpijn kan ook het gevolg zijn van je rookgedrag of van een te droge lucht.

Keelpijn kan variëren van licht vervelend tot heel pijnlijk. Soms kan je moeilijk praten of slikken. Je kan ook koorts of hoofdpijn krijgen, of beginnen hoesten. Keelpijn is na 2 à 3 dagen meestal op zijn zwaarst.  

typische winterkwaal

In de meeste gevallen verdwijnt keelpijn spontaan na een week. Je hoeft dus zeker niet meteen een afspraak te maken bij de dokter.

Doe dat wel als je last hebt van:

  • hevige pijn bij het slikken, eten en drinken
  • pijnlijk gezwollen halsklieren
  • hoge koorts
  • langdurige keelpijn (langer dan een week)
  • benauwdheid, kortademigheid en/of piepende ademhaling
  • andere symptomen zoals huiduitslag, verwardheid, sufheid, braken of meer dan drie dagen koorts

Heb je regelmatig last van keelontstekingen? Laat je zeker ook onderzoeken door je huisarts als je meer dan 5 keer per jaar te kampen krijgt met vervelende keelpijn.

keelpijn verzachten

  • Rust veel en ga pas werken of naar school als je je beter voelt.
  • Drink regelmatig.
  • Los een theelepel zout op in een glas warm water en gorgel er enkele keren per dag mee.
  • Een hard snoepje of een ijsblokje kunnen de speekselproductie stimuleren.
  • Probeer iets minder te praten of zoveel mogelijk te fluisteren.
  • (Half)vloeibare voeding zoals pudding doet minder pijn dan hard voedsel.

pijnstillers en sprays bij keelpijn

Om de pijn te verzachten bestaan er verschillende keeltabletten en –sprays. Indien nodig kan je ook een gewone pijnstiller gebruiken. Geef de voorkeur aan paracetamol, een veilig middel met weinig nevenwerkingen. Enkel als paracetamol niet afdoende helpt, kun je een andere pijnstiller zoals ibuprofen gebruiken.

Een antibioticakuur is meestal voorbehouden aan risicopatiënten zoals kankerpatiënten, reumalijders of mensen met een verminderde weerstand die een infectie door streptokokken opliepen.

wil je meer weten?

Contacteer je Goed apotheker. Die helpt je graag met raad en advies bij (zware) keelpijn. 

Keelpijn ontstaat meestal doordat je afweersysteem reageert op een virus of bacterie. Keelpijn kan ook het gevolg zijn van je rookgedrag of van een te droge lucht.

Keelpijn kan variëren van licht vervelend tot heel pijnlijk. Soms kan je moeilijk praten of slikken. Je kan ook koorts of hoofdpijn krijgen, of beginnen hoesten. Keelpijn is na 2 à 3 dagen meestal op zijn zwaarst.  

In de meeste gevallen verdwijnt keelpijn spontaan na een week. Je hoeft dus zeker niet meteen een afspraak te maken bij de dokter.

Doe dat wel als je last hebt van:

  • hevige pijn bij het slikken, eten en drinken
  • pijnlijk gezwollen halsklieren
  • hoge koorts
  • langdurige keelpijn (langer dan een week)
  • benauwdheid, kortademigheid en/of piepende ademhaling
  • andere symptomen zoals huiduitslag, verwardheid, sufheid, braken of meer dan drie dagen koorts

Heb je regelmatig last van keelontstekingen? Laat je zeker ook onderzoeken door je huisarts als je meer dan 5 keer per jaar te kampen krijgt met vervelende keelpijn.

  • Rust veel en ga pas werken of naar school als je je beter voelt.
  • Drink regelmatig.
  • Los een theelepel zout op in een glas warm water en gorgel er enkele keren per dag mee.
  • Een hard snoepje of een ijsblokje kunnen de speekselproductie stimuleren.
  • Probeer iets minder te praten of zoveel mogelijk te fluisteren.
  • (Half)vloeibare voeding zoals pudding doet minder pijn dan hard voedsel.

Om de pijn te verzachten bestaan er verschillende keeltabletten en –sprays. Indien nodig kan je ook een gewone pijnstiller gebruiken. Geef de voorkeur aan paracetamol, een veilig middel met weinig nevenwerkingen. Enkel als paracetamol niet afdoende helpt, kun je een andere pijnstiller zoals ibuprofen gebruiken.

Een antibioticakuur is meestal voorbehouden aan risicopatiënten zoals kankerpatiënten, reumalijders of mensen met een verminderde weerstand die een infectie door streptokokken opliepen.

wil je meer weten?

Contacteer je Goed apotheker. Die helpt je graag met raad en advies bij (zware) keelpijn. 

wil je ons volgen?
meld je aan voor onze nieuwsbrief

Ontvang promoties en advies op maat over jouw gezondheid.